Súbory Cookies nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov Cookies.
210g Lahodné a chrumkavé japonské pirôžky so shitake hubami a teriyaki...
300 g Kakaové knedličky s jahodovou polevou a čokoládou obsahuje...
Kompletný proteín je taký, ktorý vášmu telu dodá všetkých deväť esenciálnych aminokyselín. Napriek všeobecne známej „pravde“, mäso nie je jediným zdrojom kompletných proteínov.
Všetky celé (nespracované) potraviny (po anglicky whole foods) – napríklad aj taká cuketa – obsahujú týchto deväť esenciálnych aminokyselín. To však neznamená, že stačí jesť len cukety. :) Na to, aby ste mali dostatok bielkovín vo vašej strave, sú potrebné aj ďalšie zdroje, ktoré by sa mali pestro kombinovať.
Dôležité zložky pestrej stravy na každý deň sú: zelenina a ovocie (hlavne jablká, čučoriedky, avokádo, brokolica, karfiol, paradajky), orechy a olejnaté semená, strukoviny, tofu,
a obilniny v celozrnnej podobe (ryža natural, celozrnný chlieb, celozrnné cestoviny a pod.).
Potraviny, ktoré neobsahujú všetkých deväť esenciálnych aminokyselín sú spracované potraviny, napríklad spracovaná zelenina a škroby zbavené vlákniny akými sú cukor, biela múka a teda aj biely chlieb.
Ak teda vďaka celým potravinám prijímate dostatok kalórii, dostane sa vám aj dostatok bielkovín (proteínov).
Žiadny z mýtov nie je tak ďaleko od pravdy ako ten, že rastlinná strava vás neuspokojí a nezasýti. Ak svoj jedálniček nabijete celými potravinami bohatými na vlákninu, nemáte sa čoho báť. Vláknina je presne to, čo vám dodáva príjemný pocit spokojnosti po jedle – stabilizuje totiž hladinu cukru v krvi a „naplní“ vaše brucho.
Pri boji s hladom sú obzvlášť účinné aj strukoviny, pretože obsahujú bielkoviny, ktoré skvelo utíšia hlad. Okrem vlákniny ďalej obsahujú aj škrob, ktorý je odolný voči nášmu tráviacemu systému, takže budete sýty ešte dlhšie.
TIP: Trápi vás škvŕkanie v bruchu v práci alebo v škole? Zbaľte si so sebou pár vlašských orechov. Tie obsahujú ideálny mix vlákniny, bielkovín a zdravých tukov, ktoré vaše hladné brucho zasýtia na niekoľko hodín.
Sacharidy (ľudovo cukry) si vyslúžili negatívnu nálepku a spája sa s nimi množstvo mýtov. Napríklad, že sú nezdravé, spôsobujú ochorenia a sú príčinou priberania. Sacharidy však v skutočnosti nie sú žiadnym démonom. Sú pre naše telo veľmi prospešné. Dôležité je ale poznať to, aké sacharidy existujú a ako ich správne konzumovať.
Poznáme viaceré druhy sacharidov, patria medzi ne sacharidy jednoduché a komplexné. Jednoduché sacharidy (cukry) sa vstrebávajú do krvi veľmi rýchlo, sú rýchlo strávené a po ich konzumácií človek veľmi rýchlo vyhladne. Preto sú vhodné najmä na rýchle doplnenie energie. Naopak komplexné sacharidy (škroby) sú lepším zdrojom energie pre náš organizmus, pretože energiu z nich naše telo využíva postupne.
Je preto dobré konzumovať komplexné sacharidy obsahujúce vlákninu ako napríklad celozrnná ryža (natural), ovsené vločky, celozrnná múka, zemiaky. Vhodným zdrojom týchto sacharidov sú aj strukoviny, batáty, pšeno, pohánka, bulgur, quinoa, amarant, teff a zelenina.
Z jedálnička by sme však nemali odstrániť ani jednoduché sacharidy. Ideálne sú vtedy, keď potrebujeme rýchlo doplniť cukry - napríklad po náročnejšej fyzickej aktivite. Nájdeme ich v ovocí, melase, agáve a javorovom sirupe.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že pri nákupe rastlinnej stravy si budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka. Je to však len prvotný dojem, ktorý sa časom stratí.
Investícia do rastlinnej stravy je výrazne vyššia len na začiatku, kedy si musíte nanovo nakúpiť všetky potraviny a suroviny a vytvoriť si tak nejaké zásoby.
Rastlinná strava nie je drahá, stačí nakupovať rozumne. Napríklad fazule a iné strukoviny sú oveľa lacnejšie ako mäso a sú nabité bielkovinami, železom, vitamínmi a minerálmi. Ak ich navyše máte kde skladovať, nakupovanie vo väčších množstvách a baleniach vás vyjde ešte menej.
Čo sa ovocia týka, zamerajte sa na sezónne plody. Vďaka veľkej ponuke klesá ich cena a vy tak ušetríte. Skvelou alternatívou sú aj lokálni farmári a trhy. Nájdete tam často kvalitné, lokálne potraviny za prijateľné ceny.
Pre mnohých z nás je nepredstaviteľné odstrániť z jedálnička všetky obľúbené pokrmy ako napríklad pizza či burger. To však ale vôbec nie je potrebné, pretože ponuka týchto pokrmov rastie aj vo vegánskych - rastlinných alternatívach.
Aj napriek tejto alternatíve nemusíte pri zmene jedálnička vždy nasledovať pravidlo všetko alebo nič. Svojmu telu a zdraviu pomôžete aj vtedy, ak si doprajete jedlo pripravené z rastlinných potravín aspoň každý druhý deň.
Toto bol výber mýtov o rastlinnej strave, ktorým ľudia stále veria a riadia sa nimi pri zostavovaní svojho jedálnička. Tak ako pri všetkých informáciách, tak aj pri tých o rastlinnej strave treba byť opatrný. Vždy si overte odbornosť zdrojov, odkiaľ čerpáte informácie.
Ak sa rozhodnete vyskúšať rastlinné jedlá rôznych druhov slovenskej aj svetovej kuchyne, radi ich pre vás pripravíme u nás v Plantáži.